Shiatsu Masajı Eğitimi 

Vücut üzerindeki belirli bölgelere elin içi veya parmaklarla basınç uygulama tekniğini kapsar. Shiatsu’daki bu dokunma bölgelerine Tsubo denilmektedir. Diğer masaj tekniklerinde olduğu gibi dokunmayı temel alır. Uygulamaları genel olarak; dokunma, basınç uygulama, darbeleme, sallama, esnetme ve eklem çalıştırma tekniklerini içerir. Uygulanan basınçlar ritmik olmalıdır. Ayrıca aşırı basınç uygulamaktan kaçınılmalıdır ve yapılan alanın anatomisi çok iyi bilinmelidir. Uygulama süresi de dokunulan bölgede vibrasyonel değişiklikler yaratacak uzunlukta olmalıdır.

Shiatsu yöntemleri, terapi almakta olan kişinin eklem yerlerini tutarak destek verme ve germe ile bedeninin çeşitli bölgelerine basınç uygulama işlemlerinden oluşmuştur. Bu hareketler rastgele olmaktan öte, “kata” adı verilen bir hareketler zincirine bağlı kalarak uygulanmaktadır. Her bir davranışın, hasta kişinin bedenine ayrı bir etkisi bulunmaktadır. Eklem yerlerinden tutarak destek verme, hastanın kendini serbest bırakmasına, germe, enerji kanallarının rahatlamasına ve son olarak basınç uygulanması da, kanallar içinde oluşagelmiş enerji tıkanıklıklarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, uygulanan basınç nedeniyle, kan dolaşım sistemi rahatlamakta ve germe aracılığıyla beden esneklik kazanmaktadır.

Bu yöntemde basınç, avuç içleri, ayak tabanları, dirsek altları, diz kapakları ve başta başparmaklar olmak üzere, el parmakları ile uygulanmaktadır. Zaten “Shi” parmak ve “Atsu” basınç anlamına gelmekte olup, Shiatsu bileşik sözcüğü “parmak basıncı” anlamı taşımaktadır.

Shiatsu Masajı devamlı olarak duyduğumuz ancak tam olarak bilmediğimiz bir türdür çünkü alışıla gelmiş masaj anlayışından biraz daha farklıdır.

Eski Çin tedavi uygulamaları örnek alınarak ve batı teknikleri ile birleştirilmiştir vücuttaki enerji akışı göz önünde bulundurularak belirli bölgelere yapılan baskılarla enerji akışının tüm vücutta dolaşması sağlanır, böylece vücudumuzun kendisini iyileştirilmesi beklenir. Shiatsu masajının ana teması bedenin kendi kendini şifalandırmasıdır.

Uygulanan parmak baskısı ile enerjinin düzgün akmadığı, tıkanıklığı olan dengesizleşmiş bölgelerin tespit edilip dengeli bir şekilde akması sağlanır Alınan eğitim, doğru dokunuşlar ile problemli bölgedeki şifalanma sürecinin başlatılması, zihnin ve bedenin aynı zamanda iyileştirilmesini sağlar.

Bu masajın baskılarından sonra vücuttaki kan akışının hızlanması ile enerjinin yükselmesi, zindelik, ağrılarda azalma, ruhsal rahatlama olması kaçınılmazdır. Shiatsu masajında vücuttaki bazı noktalarının her bir organla ve duygularımızla bağlantılı olduğuna inanılır.

Shiatsu masajı kaslardaki gerginliğin azaltılması, esneklik sağlanması, baş, sırt, omuz, boyun ağrılarının hafiflemesi, regl düzensizlikleri ve ağrısı gibi birçok rahatsızlığın çözümüne yardımcı olur.

Shiatsu da 14 adet meridyen belirlenmiştir bu meridyenler zihin, beden ve ruhun mükemmel bir şekilde sağlığına kavuşmasına yardımcı olur, bu kutupsal enerjiler arasındaki dengesizlik bedende hastalıklara yol açabilir. Enerjilerdeki bu tür bozukluklar vücuttaki eşleşmiş olan meridyenlerde dengesizlikler yapabilir.

GİRİŞ KOŞULLARI:

  1. Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak.
  2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

ÇALIŞMA ALANLARI:

Masör/Masözün kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;

  1. Güzellik salonları ve merkezlerinde,
  2. Masaj salonları ve merkezlerinde,
  3. Kaplıca ve banyo tesislerinde,
  4. SPA, terapi ve bakım merkezlerinde, spor merkezleri ve salonlarında çalışabilirler.
Başvuru Formu
Bu eğitimi online olarak da alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eğitimlerimize evinizin konforunda, dijital olarak katılabilirsiniz.